Gdzie można się zaopatrzyć w gaz płynny?

Gaz płynny (LPG) to mieszanina propanu i butanu wraz z niewielkimi domieszkami kilku innych węglowodorów, którą pozyskuje się z dwóch głównych źródeł. Pierwszym z i najczęstszym z nich jest proces rafinacji ropy naftowej, a konkretnie jej kraking oraz uwodornienie. W trakcie krakingu podgrzewa się ropę w warunkach bez udziału powietrza, co powoduje rozkładanie się dużych cząstek węglowodorów na mniejsze. Natomiast uwodornienie umożliwia dodanie do ropy wodoru, aby powstały węglowodory lekkie. (więcej…)

Gaz LPG jako składnik kosmetyków

Gaz płynny (LPG; skrót od ang. Liquefied Petroleum Gas) znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystywany jest przede wszystkim jako paliwo zasilające do m.in. urządzeń grzewczych, domowych kuchenek, grilli gazowych. Jest to również paliwo silnikowe. Oprócz tego gaz płynny, chociaż rzadziej zdajemy sobie z tego sprawę, używany jest też do produkcji kosmetyków w aerozolu. (więcej…)

Jak zamontować domowy zbiornik na gaz pod ziemią?

Najbezpieczniejszą, najwygodniejszą i najtańszą formą ogrzewania budynków mieszkalnych jest ogrzewanie gazowe. Dziś obalimy wszelkie mity krążące w internecie, jakoby była to forma niezwykle ryzykowna, niebezpieczna, czy też problematyczna, ze względu na konieczność instalowania różnych rodzajów instalacji gazowych – osobno do ogrzania domu i gotowania na kuchence. (więcej…)

Zasady korzystania z kotłów na gaz płynny

Ogrzewanie domu przy pomocy gazu to wygoda i wysoki komfort mieszkania. Praktycznie bezobsługowe i niezwykle wydajne kotły grzewcze na gaz znajdują z roku na rok coraz więcej zwolenników. Dziś zajmiemy się tematem instalacji grzewczych na gaz w przypadku, kiedy nie mamy możliwości podłączenia się do sieci gazowej. W tym przypadku idealnie sprawdzi się instalacja gazowa grzewcza z kotłem na gaz płynny. Zobaczmy, jak poprawnie korzystać z tego rodzaju kotła? (więcej…)

Gaz płynny jako alternatywne źródło energii

System ogrzewania ma decydujący wpływ na koszty użytkowania domu. Z tego powodu wybór sposobu grzania uzależnia się w pierwszej kolejności od dostępnych w okolicy nośników energii. Wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość podłączenia do sieci gazu ziemnego, wybiera się właśnie ten nośnik energii – gaz płynny ma na świecie aż 3 mld odbiorców. W miejscach niezgazyfikowanych, nawet jeśli do wyboru jest kilka możliwości wyboru zasilania instalacji grzewczej, popularne są instalacje wykorzystujące gaz płynny lub wyposażone w pompy ciepła. Dlaczego? (więcej…)

Normy autogazowe obowiązujące w Polsce

W 2018 roku po polskich drogach jeździło ponad 3 miliony aut wyposażonych w instalację gazową, co stanowi 14 procent wszystkich samochodów osobowych w kraju. Świadczy to o tym, że paliwo w postaci skroplonego gazu. W zeszłym roku sprzedano ponad 1,8 mln ton gazu, z czego aż 76 procent trafiło właśnie do samochodów. W Europie nasz kraj jest liderem pod względem aut wyposażonych w instalację gazową. Jednak każdy pojazd musi spełniać obowiązujące normy emisji spalin.

 

Czy instalacja gazowa w samochodzie jest szkodliwa dla środowiska?

 

Według Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego, samochody, które mają instalację gazową, emitują nawet 20 razy mniej szkodliwych substancji niż silniki diesla. Kierowcy mają znaczący wpływ na środowisko, dlatego warto zdecydować się na montaż instalacji gazowej w swoim pojeździe i zadbać o czyste powietrze, tym bardziej że przepisy w Polsce i dyrektywy unijne będą coraz bardziej zaostrzały prawo dotyczące emisji spalin. Te, w Polsce są określane przez ustawy “Prawo ochrony środowiska” oraz “O systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw”. Producenci najnowszych samochodów robią co w ich mocy, aby tym wymaganiom sprostać.

 

Czy warto zamontować instalację LPG?

 

Co prawda nie w każdym samochodzie istnieje możliwość zamontowania instalacji gazowej, jednak warto o tym pomyśleć przed zakupem pojazdu. Wybór autogazu jako paliwa samochodowego przyniesie wiele korzyści, zwłaszcza ekonomicznych. Gaz jest prawie 2 razy tańszy od paliwa, czy oleju napędowego. Co więcej, zmniejsza się emisja spalin, przez co mniej szkodliwych substancji dostaje się do atmosfery. Kierowca zdecydowanie może odczuć komfort z jazdy, ponieważ silnik w samochodzie pracuje ciszej i wytwarza mniej wibracji, dzięki czemu podróż jest przyjemna.

 

Kuchenka z butlą na gaz płynny, czyli jak gotować na gazie?

Kuchenki, w którym używany jest płynny gaz, są ciągle bardzo popularnym rozwiązaniem w polskich domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Nie może to dziwić, ponieważ gaz jest najtańszym paliwem, które możemy użyć w kuchni – doprowadzany jest do kuchenki przy pomocy instalacji gazowej lub butli LPG. Powszechność tego rozwiązania nie powinna zaślepić zdrowego rozsądku, dlatego warto dowiedzieć się, jak bezpiecznie gotować na kuchence z płynnym gazem.

Niewłaściwe podłączenie butli – najczęstsza przyczyna tragedii

Cały czas w niewielu domostwach zamontowana jest instalacja gazowa, która doprowadza paliwo bezpośrednio do kuchenki. Dużo powszechniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie butli LPG, która podłączana w kuchni. To właśnie nieprawidłowy montaż butli jest najczęstszą przyczyną tragedii w kuchni. Jak tego unikać?

Konieczne jest przestrzeganie instrukcji producenta butli oraz informacji zawartych przy kuchence gazowej. Płynny gaz dostarczany w butlach LPG może być groźny dla mieszkańców, jeśli montaż zostanie wykonany nieprawidłowo. Warto przy tym pamiętać, by korzystać z butli wyposażonych w reduktor ciśnienia.

Bezpieczne użytkowanie kuchenki z płynnym gazem

O poziomie bezpieczeństwa użytkowania kuchenki decyduje nie tylko właściwe podłączenie butli, ale również trzymanie się kilku zasad odnośnie użytkowania instalacji. Przede wszystkim wąż dochodzący do butli nie powinien dotykać powierzchni kuchenki, musi być on również chroniony przed dziećmi. Dodatkowo na samej butli nie należy ustawiać jakichkolwiek przedmiotów, w szczególności gorących rzeczy. Warto również regularnie sprawdzać, czy wąż jest dobrze podłączony i czy nie wydobywa się z niego gaz.

Gaz płynny w kuchni. Podstawowe informacje

Do domów i mieszkań, do których nie do dociera sieciowy gaz ziemny, stosowany jest tak zwany gaz płynny, przechowywany w butlach czy zbiornikach. Służy on do ogrzewania mieszkań oraz stosowany jest jako paliwo do kuchenek gazowych. Wiele osób twierdzi, że potrawy przygotowane z wykorzystaniem tego rodzaju podgrzewania są zdecydowanie smaczniejsze – dlatego na przykład luksusowe restauracje nie decydują się na kuchenki elektryczne. Należy pamiętać o tym, że gaz płynny używany w nierozważny sposób może być bardzo niebezpieczny. (więcej…)

Jak założyć stację LPG? Poradnik dla przedsiębiorczych

 

Dobra organizacja i wkład finansowy nie wystarczą, aby otworzyć własną stację LPG. Jeżeli interesujesz się taką formą biznesu, sprawdź koniecznie, jak stworzyć dobrze prosperującą działalność oraz jakie wymogi trzeba spełnić. (więcej…)

Częste błędy popełniane przy używaniu butli gazowych

Butle gazowe z płynnym propanem znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest wykorzystanie innego źródła. Ich użycie jest popularne nie tylko w domach, ale także coraz częściej na wyjazdach – np. na polach namiotowych. Decydując się na butlę gazową, bardzo ważne jest jednak zachowanie pewnych zasad, które wpływają na bezpieczeństwo.  Jaki są najczęstsze błędy, które popełniane są przy ich wykorzystaniu? (więcej…)