Wydobywanie gazu w Polsce – najważniejsze informacje
Chociaż zużycie gazu ziemnego w Polsce ciągle rośnie, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób i w jakich rejonach kraju jest on wydobywany. W dzisiejszym wpisie przedstawimy garść faktów dotyczącą wydobycia gazu w Polsce.
Ile gazu potrzebują Polacy?
W zeszłym roku zużyliśmy 18 mld m3 gazu ziemnego. Chociaż większość gazu importujemy z Rosji, USA, Kataru i Norwegii, co roku wydobywamy ok. 4 mld m3 z własnych złóż. To około 20% zapotrzebowania. Najwięcej surowca pochłania energetyka, a także przemysł stalowy, rafinerie, huty i zakłady azotowe. Wydobywany w Polsce gaz częściowo jest magazynowany, dzięki czemu można go użyć, gdy pojawi się zwiększone zapotrzebowanie.
Gdzie wydobywamy gaz?
Największe odkryte zasoby znajdują się na Podkarpaciu i tzw. Niżu Polskim (teren obejmujący Lubuskie, Wielkopolskę, część Dolnego Śląska i Pomorza Zachodniego). Wciąż prowadzone są jednak badania sejsmiczne, które mają na celu ujawnienie nowych złóż. Polegają na wysłaniu w głąb ziemi fali akustycznej, która wraca, przekazując do specjalnych czujników informacje o budowie warstw ziemi.
Jak wygląda wydobycie?
Gaz wydobywamy, wykonując głębokie odwierty od kilkuset metrów do nawet 6 kilometrów w głąb ziemi. Podczas wiercenia wiertło musi dostać się do tzw. pułapki węglowodorowej, czyli formy zbudowanej ze skał zbiornikowych o wysokiej porowatości, a w górnej części ze skał uszczelniających, uniemożliwiającej migrację węglowodorów. To właśnie z niej, w kontrolowanych warunkach wyprowadza się gaz na powierzchnię. Gaz wydobywamy też na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zanim gaz trafi do rurociągów, butli czy stanie się gazem do samochodowych instalacji LPG, zostaje jeszcze poddany skomplikowanej obróbce technologicznej.
Dlaczego warto eksploatować własne złoża?
Eksploatując własne złoża, Polska uniezależnia się od dostaw z Rosji i innych krajów, zapewniając sobie bezpieczeństwo energetyczne. Wydobycie gazu (i poszukiwanie jego złóż) napędza rozwój gospodarczy w regionach, w których przeprowadzane są prace, a co za tym idzie, podnosi poziom życia mieszkańców. Energetyka oparta na gazie jest też spójna z wymaganiami UE związanymi z emisją CO2. Wydobycie gazu jest szczególnie korzystne dla samorządów. 60% opłaty koncesyjnej i eksploatacyjne trafia do gmin, po 15% do województw i powiatów, a 10% do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.