Spalanie gazu płynnego. Jak odprowadzać spaliny?
W dzisiejszych czasach, podejmując niemal każdą decyzję powinniśmy brać pod uwagę, jakie ma ona konsekwencje dla środowiska naturalnego naszej planety. Podobnie, wybierając sposób ogrzewania danej przestrzeni lub pomieszczenia, warto mieć na uwadze konsekwencje jego stosowania, a przede wszystkim potencjalne zanieczyszczanie środowiska. Pod tym względem, bezpiecznym i korzystnym rozwiązaniem okazuje się wykorzystanie gazu płynnego, który pozwala na znaczącą oszczędność, wygodę użytkowania, uniwersalność użycia, a także znacznie mniejszy niż inne paliwa wpływ na występowanie efektu cieplarnianego.
Zastosowanie gazu płynnego
Gaz płynny może być wykorzystywany na wiele sposobów, zarówno przez pojedyncze osoby, jak i wielkie obiekty przemysłowe. Znajduje praktyczne wykorzystanie w ogrzewaniu gospodarstw domowych, a także cieplarni oraz w dostarczaniu roślinom dwutlenku węgla, który pozytywnie wpływa na zwiększenie plonów. Stosowanie gazy płynnego jest popularne także na fermach hodowlanych np.: w systemach grzewczych wylęgarni lub tuczarni drobiu, a także w innych obiektach rolniczych.
Ogrzewanie, a także użytkowanie w procesach technologicznych przy użyciu gazu płynnego jest szczególnie wykorzystywane w przemyśle. Stanowi on także alternatywną metodę napędzania pojazdów samochodowych i nie tylko, jest także doskonałym paliwem dla maszyn i urządzeń budowlanych. Również w obiektach gastronomicznych oraz użytku publicznego, gaz płynny jest stosowany do ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń, zasilania urządzeń oraz grzania wody pitnej.
Odprowadzanie spalin
Użycie wysokiej jakości gazu płynnego jako paliwa znacznie mniej wpływa na występowanie efektu cieplarnianego, w trakcie spalania emitowana nie są emitowane związki tlenków siarki, pyły oraz fluoryty. Bardzo istotne, przy spalaniu gazu płynnego jest jednak prawidłowe odprowadzenie powstających w tym procesie spalin.
Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest użycie w tym celu umieszczonego w kominie przewodu spalinowego. Przewód przeznaczony do odprowadzania spalin powinien być wykonany z kwaso- i żaroodpornej stali nierdzewnej. Może być on dwuścienny lub jednościenny, w pierwszym przypadku nie wymaga dodatkowej obudowy z cegły. Czasami stosowana jest także konstrukcja z wykorzystaniem szamotowego przewodu umieszczonego w specjalnym kominie z pustaków