Kotłownia – o czym pamiętać, instalując kocioł na gaz płynny?
Kotłownie dla urządzeń na gaz płynny powinny spełniać szereg wymogów, określonych w Rozporządzeniu z 12.04.2002, Dz U Nr 75 z 2002 r. z uzupełnieniami oraz normą PN-B-02431. Jednym z najważniejszych wymogów jest to, aby kocioł znajdował się pomieszczeniu, które usytuowane jest nad powierzchnią gruntu. Nie ma możliwości instalowania pieca na gaz płynny w piwnicy. Dlatego jednym z najważniejszych wymogów jest odpowiednia przestrzeń pozwalająca na zainstalowanie kotła gazowego.
Duże kotły gazowe
Duże, stojące kotły gazowe mają zazwyczaj ż04eliwne wymienniki, co sprawia, że są stosunkowo ciężkie, ale za to bardzo trwałe. Z tego powodu nie ma możliwości umieszczenia ich na ścianie. Zajmują one mniej więcej tyle miejsca, co pralka i lodówka. Jednakże, ponieważ piec należy doposażyć w zasobnik ciepłej wody i dla niego należy zorganizować miejsce. Jeżeli decydujemy się na duży kocioł z wbudowanym zasobnikiem, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jego bryła będzie znacznie większa. Najwygodniejszym miejscem na zainstalowanie takiego pieca będzie osobne przystosowane do tego pomieszczenie, znajdujące się na parterze domu.
Małe piece gazowe
W domach jednorodzinnych najpopularniejsze są wiszące kotły na gaz grzewczy. Takie urządzenie zajmuje zazwyczaj niewiele miejsca, więc nie jest konieczna specjalna kotłownia. Poszczególne modele różnią się od siebie wielkością, więc jeśli planujemy zabudowę, lepiej wcześniej zdecydować się na konkretne urządzenie. Kotły mogą być jedno- i dwufunkcyjne. Kocioł dwufunkcyjny posiada wbudowany, przepływowy podgrzewacz wody. Piec jednofunkcyjny kupujemy natomiast ze specjalnym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Zasobnik najczęściej przeznaczony jest do ustawienia na podłodze, pod piecem. Na rynku znajdziemy również zasobniki podwieszane na ścianie, dopasowane wymiarami i kształtem do kotła