Konserwacja i przeglądy kotłów na gaz płynny
Gaz płynny jest jedną z najbardziej popularnych substancji wykorzystywanych do ogrzewania. Do jego spalania wykorzystuje się specjalne kotły. Dużą zaletą tego rodzaju paliwa jest uniwersalność, można wykorzystać go zarówno do ogrzania domu, jak i do zasilania kuchenki gazowej. Charakteryzuje się dużą wydajnością spalania i niską ceną. Taka ilość zalet wpływa na jego rosnącą popularność. Jednak wykorzystując kocioł na gaz płynny, należy pamiętać o regularnych przeglądach i konserwacji. Dzięki temu kocioł będzie pełnił dobrze swoje funkcje przez długi czas bez żadnych awarii.
Jak wyglądają przeglądy i konserwacja kotłów na gaz płynny?
Zakres konserwacji jest zawsze określony przez producenta i znajduje się w instrukcji dołączonej do kotła. Poddając kocioł konserwacji należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów Prawa Budowlanego. Jeżeli nie posiadamy instrukcji, warto skontaktować się z firmą zajmującą się tego rodzaju instalacjami na gaz płynny. Pracownik nie tylko trafnie doradzi sposób postępowania z kotłem, ale również wykona konserwację czy przegląd szybko, sprawnie i zgodnie z normami.
Konserwacja skupia się przede wszystkim na wyczyszczeniu wnętrza sprzętu, sprawdzeniu działania elementów odpowiadających za sterowanie i zabezpieczenie szczelności kotła, a także w razie potrzeby wymiany zepsutych podzespołów czy regulacji parametrów. Ten zabieg jest wykonywany tylko przy wyłączonym kotle, zamkniętym zaworze gazowym i wyłączonym napięciu. Konserwacja kotła musi zostać wykonana przynajmniej raz w roku. Dzięki temu kocioł może nadal sprawnie pełnić swoje funkcje, przy dużej oszczędności paliwa. Dobry, sprawny kocioł ma również wpływ na mniejsze zanieczyszczenie środowiska.
Przeglądy kotłów na gaz płynny wykonywane są tylko i wyłącznie przez serwisantów posiadających odpowiednie kwalifikacje. Wykonuje się je zazwyczaj poza sezonem grzewczym, aby w razie jakiegoś problemu był czas na spokojną wymianę lub naprawę kotła, tak aby spełniał wszystkie standardy. Przegląd zewnętrzny zbiornika naziemnego wykonuje się co dwa lata, natomiast przegląd wewnętrzny tego zbiornika robi się raz na 10 lat. Zbiornik podziemny zostaje poddany przeglądowi co 5 lat.