Gdzie można się zaopatrzyć w gaz płynny?
Gaz płynny (LPG) to mieszanina propanu i butanu wraz z niewielkimi domieszkami kilku innych węglowodorów, którą pozyskuje się z dwóch głównych źródeł. Pierwszym z i najczęstszym z nich jest proces rafinacji ropy naftowej, a konkretnie jej kraking oraz uwodornienie. W trakcie krakingu podgrzewa się ropę w warunkach bez udziału powietrza, co powoduje rozkładanie się dużych cząstek węglowodorów na mniejsze. Natomiast uwodornienie umożliwia dodanie do ropy wodoru, aby powstały węglowodory lekkie.
Drugim źródłem gazu płynnego są złoża znajdujące się w głębi Ziemi powstałe w wyniku naturalnych przemian szczątków organicznych w węglowodory. Ten sposób pozyskiwania gazu LPG nie jest częsty w naszym kraju, ponieważ źródeł naturalnych występuje niewiele.
Czym się charakteryzuje gaz płynny i gdzie się go wykorzystuje?
Gaz płynny w temperaturze pokojowej ma postać gazową, ale jeśli zostanie poddany wyższemu ciśnieniu lub schłodzeniu, przyjmuje formę cieczy. To jedna z często wymienianych zalet, ponieważ dzięki niej gaz płynny LPG jest łatwy w transporcie i łatwo się przechowuje jego duże ilości. Poza tym wyróżnia się niską emisyjnością gazów cieplarnianych i dzięki temu nie zagraża środowisku naturalnemu. Kolejnym atutem gazu płynnego jest wysoka wartość energetyczna, która przekłada się na wydajność. W porównaniu do paliw kopalnych, np. węgla i ropy, jest dużo korzystniejszym rozwiązaniem, gdyż jest niskowęglowy.
W związku ze swoimi zaletami gaz LPG znajduje bardzo wiele zastosowań w różnych dziedzinach. Służy na przykład do ogrzewania budynków i wody, zasilania domowych kuchenek gazowych, a także jako paliwo silnikowe, czyli autogaz. LPG stosowany jest także jako paliwo w zakładach przemysłowych, przy pracach dekarskich oraz obróbce i cięciu metali.
Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w gaz płynny?
Gaz płynny najlepiej pozyskiwać od zaufanych dystrybutorów, którzy zajmują się sprzedażą LPG do różnych celów. Możemy korzystać z usług firm, które regularnie uzupełnią nasz zbiornik. W zależności od inwestora zbiornik może być wypożyczony lub kupiony na własność. Gaz płynny można także kupić w butlach, wykorzystuje się go wówczas do kuchenek gazowych czy przenośnych ogrzewaczy budynków.
Wybierając dystrybutora gazu, należy bezwzględnie pamiętać, że ten, który cieszy się nieposzlakowaną opinią i ma wieloletnie doświadczenie oraz zaufanych dostawców, będzie mógł zaoferować nam najlepszej jakości gaz płynny.