Gazowe kotły kondensacyjne
Wybór sposobu ogrzewania domu warto dobrze przemyśleć, aby wybrać paliwo, które emituje jak najmniej zanieczyszczeń i jest najtańsze. Jednym z lepszych rozwiązań staje się w tym przypadku gaz płynny do ogrzewania. Na rynku dostępne są zarówno tradycyjne, jak i kondensacyjne piece gazowe, które służą do ogrzewania całego budynku i wody użytkowej. Szczególnie polecane są urządzenia kondensacyjne, ponieważ mimo wyższej ceny pracują z większą wydajnością i w efekcie pozwalają na mniejsze zużycie paliwa. Jak to możliwe?
Zalety
Kotły kondensacyjne w odróżnieniu od tradycyjnych wyposażone są w zamkniętą komorę spalania, która umożliwia pobieranie powietrza bezpośrednio z zewnątrz. Dzięki temu w kotłowni nie musi być montowana wentylacja nawiewna ani kratka wentylacyjna i pomieszczenie to nie jest nadmiernie wychładzane.
W piecach tradycyjnych emitowane do atmosfery spaliny mają jeszcze dość wysoką temperaturę, a więc tracona jest w ten sposób spora ilość ciepła. Aby uniknąć tych strat, powstały kotły kondensacyjne, które pozwalają na jak największe wykorzystanie ciepła pochodzącego od spalin, zanim wydostaną się one na zewnątrz urządzenia. Jest to możliwe dzięki użyciu wymiennika ciepła wykonanego ze stali nierdzewnej, który ochładza spaliny na tyle, że zawarta w nich para wodna kondensuje się, a uwolnione w wyniku tego procesu ciepło jest przekazywane dodatkowo do instalacji grzewczej. Pozwala to na osiągnięcie bardzo wysokiej sprawności grzewczej takich urządzeń, co w efekcie wiąże się ze zmniejszeniem wydatków na ogrzewanie.
Znając zalety gazowych kotłów kondensacyjnych, warto wybrać je jako sposób ogrzewania, gdy budujemy nowy dom, a także zastanowić się, czy nie warto wymienić tradycyjnego kotła grzewczego na urządzenie nowoczesne, które mimo wyższej ceny zużywa niewiele paliwa i dzięki temu okazuje się tańsze w eksploatacji.