Dlaczego gaz propan-butan jest paliwem tańszym od innych źródeł energii do ogrzewania domu?
Dużo się mówi o tym, że płynny gaz propan-butan staje się coraz bardziej tańszym surowcem energetycznym przeznaczonym do ogrzewania domu. Czy faktycznie tak jest? Jakie czynniki mogą wpływać na cenę gazu grzewczego?
Czynniki polityczne, ekonomiczne i międzynarodowe
Nie ma co ukrywać, że w ostatnich latach na świecie dzieje się dużo. Trwająca obecnie wojnie na Ukrainie przyczyniła się do podwyżek cen energii, w tym również importowanego z Rosji gazu ziemnego. Z tego powodu niedawno Komisja Europejska zarekomendowała wszystkim krajom członkowskim Unii Europejskiej zredukowanie zużycia gazu ziemnego o 15 proc. od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r.
Jednocześnie instytucja zasugerowała zastępowanie gazu ziemnego pochodzącego z Rosji innymi nośnikami energii, takimi jak właśnie gaz płynny LPG sprowadzany z krajów zachodnich. Bezpieczeństwo dostaw i wysoka dostępność produktu może przyczynić się do jeszcze większego obniżenia cen gazu grzewczego LPG.
Ekologia ma coraz większy wpływ na ceny nośników energii
Szczególnie, że gaz grzewczy jest dość ekologicznym źródłem energii i w przeciwieństwie na przykład do węgla nie będzie obciążany podatkami klimatycznymi. To może sprawić, że w niepamięć odejdą czasy, w których mniej ekologiczne surowce, do których zaliczamy właśnie węgiel, były nieco tańsze od paliwa gazowego. Tym bardziej, że międzynarodowe zawirowania powodują ciągłe podwyżki cen węgla i jego niedobory na rynku.
Jakość pieców do opalania gazem a koszty
Wysoka wartość opałowa gazu płynnego propan-butan i propan też przekłada się na niższe koszty eksploatacji gazu. Czynnikiem wpływającym na ich podwyższenie może być za to posiadanie starego kotła gazowego. Jeśli zainwestujemy w nowoczesny kocioł, unikniemy ryzyka poważnych awarii w przyszłości i znacznych strat energii wiążących się z kosztami.