Czy samochody na LPG w czasie jazdy zużywają benzynę?
Niższe ceny paliwa gazowego, łatwa dostępność stacji autogazu w całej Polsce i większy komfort jazdy – to najważniejsze zalety, o których mówi się w kontekście opłacalności posiadania instalacji LPG. Nie wszyscy jednak wiedzą, że samochód z gazem LPG wciąż zużywa benzynę. W jakich sytuacjach to następuje i czy w związku z tym autogaz w samochodzie naprawdę się opłaca?
Czy w trakcie rozruchu silnika samochód zużywa benzynę?
W pewnych okolicznościach samochód korzysta z zapasów benzyny, nawet jeśli posiada instalację gazową, między innymi wtedy, gdy następuje rozruch silnika. W instalacjach sekwencyjnych silnik pracuje na benzynie, dopóki temperatura nie wzrośnie do określonego poziomu. Dopiero gdy tak się stanie, następuje przełączenie na autogaz. Oczywiste jest to, że podczas zimy silnik wolniej się nagrzewa, a co za tym idzie to przełączenie na auto gaz następuje później.
Czy benzyna jest używania w czasie jazdy?
Pojazd z instalacją gazową zużywa benzynę również w trakcie jazdy. Odbywa się to w czasie tak zwanego dotrysku benzyny, który w wielu autach zastępuje układ lubryfikacji gniazd zaworowych. W samochodach z bezpośrednim wtryskiem benzyny dotrysk pełni funkcję ochładzacza wtryskiwaczy. Poza tym wielu kierowców korzystających z autogazu niejednokrotnie zwraca uwagę na to, że ubywa im benzyny, mimo że nie powinno. To zjawisko określa się mianem pozornego ubytku benzyny i ma miejsce, jeśli zużycie paliwa oblicza się, bazując na czasie otwarcia wtryskiwaczy benzynowych, zamiast na położeniu pływaka umieszczonego w środku baku.
Montaż instalacji gazowej i tak się opłaca!
Trzeba więc pamiętać o tym, żeby co jakiś czas dolewać benzynę, nawet posiadamy pojazd napędzany gazem. Jednocześnie nie musimy obawiać się tego, że ta inwestycja finansowo nam się nie opłaci. Wręcz przeciwnie: zwróci się ona bardzo szybko, a koszty eksploatacji znacznie zmaleją!