Co właściwie oznacza skrót LPG?
Ze skrótem LPG spotkał się każdy, kto korzystał ze stacji Auto-Gazu. Wyjaśniamy, czym jest gaz LPG, gdzie się go używa i jakimi walorami się odznacza.
Czym jest LPG?
LPG to skrót od angielskiej nazwy „liquefied petroleum gas”, która oznacza skroplony gaz petrochemiczny. Nazwa ta jednak nie określa dokładnego składu substancji. LPG jest mieszaniną gazów ropopochodnych i węglowodorowych, przeważnie propanu i butanu. Otrzymuje się go w formie produktu ubocznego w dwojaki sposób: przy rafinacji ropy naftowej (wtedy ilość tego gazu w relacji do masy ropy wynosi mniej więcej 2%) bądź w trakcie uruchamiania odwiertu gazu ziemnego. Gaz LPG przechowuje się w szczelnie zamkniętych i atestowanych zbiornikach lub w butlach, które również dzięki specjalnym zaworom gwarantują bezpieczeństwo eksploatacji.
Gaz wykorzystywany nie tylko w samochodach
Gaz LPG jest znany przede wszystkim jako paliwo zasilające pojazdy napędzane silnikami benzynowymi. Bardzo wielu kierowców decyduje się na montaż instalacji LPG, ponieważ autogaz jest tańszy od innych paliw, a ponadto w mniejszym stopniu przyczynia się do zużywania poszczególnych części silnika. Mówi się, że instalacja w LPG może zwrócić się właścicielowi samochodu już nawet po kilku miesiącach! Nasza firma zajmuje się zarówno detaliczną i hurtową sprzedażą gazu płynnego, jak i pomocą oraz doradztwem przy wykonywaniu stacji autogazu. Paliwo gazowe jest też o wiele bardziej ekologiczne od benzynowego i generuje mniej substancji szkodliwych dla środowiska.
LPG wykorzystuje się nie tylko w branży motoryzacyjnej, ale również jako: paliwo w wielu procesach przemysłowych, gaz opałowy w domach i budynkach, gaz nośny w kosmetykach czy element chłodzący w lodówkach. Podobnie jak w przypadku aut, zamontowanie instalacji gazowej w domu jednorodzinnym wraz ze zbiornikiem do magazynowania gazu umożliwiają skuteczne zapewnienie energii cieplnej, zarazem przy niższych kosztach.